In: KRTKODOM

Zelené strechy získavajú na popularite. Viete ale, čo Vám prinesie taká zelená strecha? Prinesie Vám ďalšie starosti? Prinesie Vám úľavu v podobe nižšej teploty interiéru v lete?

 

Najprv sa poďme pozrieť na to, čo charakterizuje zelenú strechu. Je to predovšetkým kúsok zelenej plochy na piatej fasáde, teda na streche. Základné delenie je na intenzívne a extenzívne vegetačné strechy. Intenzívne sú tie, ktoré majú väčšie rastliny, teda kríky, menšie stromy. Hrúbka substrátu je od 80 cm, pre stromy až 120 cm. Tieto intenzívne strechy bude lepšie nechať pre nákupné centrá a mestské parkoviská. Pre rodinné domy sú vhodnejšie extenzívne zelené strechy s trávou, skalničkami alebo aj s bylinkami (ak máte pohodlný prístup na strechu). Hrúbka substrátu pre trávu je minimálne 6 cm. Viete si predstaviť to vysychanie v lete? Tu treba rátať s automatickou závlahou. Riešením je hrubšia vrstva substrátu – 25-30 cm s vrstvou, ktorá dokáže akumulovať vodu pre obdobie sucha.

 

untitled6
Bezúdržbová zelená strecha.

Oáza pokoja

Nebolo by pekné, keď by každý z nás mal na streche oázu pokoja? Ľudí často odradí starostlivosť o strechu. Zeleň na streche je možné navrhnúť aj takmer bez údržbovú. Nie je náhodou hlavnou otázkou, načo mi bude zeleň na streche? Dobre navrhnutá a zrealizovaná zelená strecha prináša hneď radu výhod:

  • Zelená strecha zachytáva zrážkovú vodu. Dokonca si to uvedomuje aj štát a znižuje poplatky, ak máte zelenú strechu
  • Zachytávaním zrážok zvyšuje vlhkosť v okolí stavby v období sucha
  • Znižuje možnosť lokálnych záplav v okolí Vášho domu
  • Znižuje prašnosť vo svojom okolí
  • Zemina na streche má úžasné zvukovo-izolačné vlastnosti. Lepšie si doma oddýchnete, keď máte pokoj
  • Zeleň pôsobí ako plášť termosky. Počas dňa zmenšuje rozdiely výkyvov teplôt. Inak povedané. V lete pomáha chladiť, v zime hriať. O koľko vylepší v priestore teplotu? Z teploty 29°C na 26°C.

Starostlivosť o zelenú strechu

Údržba zelenej strechy… kameň úrazu. Naozaj? Aj o trávnik pred domom sa musíte starať viac, keď chcete trávu ako na greene. No keď máte vzadu na záhrade lúčnu trávu, či pred domom skalku, obe potrebujú len minimum starostlivosti. Rovnako je to aj v prípade zelene na streche. Môžete si ju spraviť vkusnú a pritom bezstarostnú. Vrstva substrátu 30 cm dokonca nemusí mať ani závlahový systém. Aj na Vašej streche môže byť zeleň nádherná ako vo voľnej prírode. Voľba je na Vás, výhody nesporné.

 Ekológia

Výhody zelenej strechy sú najmä pre Vás, no prospievajú aj životnému prostrediu. Ako? Predstavte si, ako veľmi sa ohreje také oceľové zábradlie na bazéne, alebo zmrznutú trubku na lanovke na lyžovačke? A teraz si predstavte, ako príjemne chladivá je v lete tráva. Alebo ako dobre drží sneh na tráve a ako na plechu na streche? Nemusíte byť jadroví fyzici, aby ste vedeli, že zelené strechy sú prospešné. Zelené strechy znižujú teplotné výkyvy počas dňa, vidno to všade naokolo.

Rozhodnutie je na Vás.