In: KRTKODOM

Každý vie, že najdôležitejšie je vybrať si vhodný pozemok. Poďme sa pozrieť, čo hľadať a na čo si treba dávať pozor.

 • dostačujúca rozloha pozemku
 • orientácia pozemku
 • rovinatý pozemok / svahovitý pozemok
 • prírodné podmienky na pozemku
 • lokalita, z ktorej sa rýchlo dostanem do práce
 • pozemok je v poriadku po právnej stránke
untitled4
Ako si vybrať ten správny pozemok?

Dostačujúca rozloha pozemku

je rozhodujúca. Aj keď neplánujete pestovať na pozemku, nikto predsa nechce, aby mu sused pozeral pri grilovačke do taniera, alebo počul každé slovo pri rozhovoroch pri káve, pri vínku na terase. Pri dome je vhodné mať aj strom. No priemerný strom s korunou zaberie 20m2 a nesmie byť blízko susedovho dvora. Dostatočná rozloha pozemku má aj výhodu toho, že nebudete cítiť dym z fajčenia u suseda.

 • Postaviť dom sa dá na ploche od cca 2á, parkovanie a chodníky zaberú ďalší cca 1á.
 • Ak máte pozemok 6á, zostane vám polovica pozemku pre záhradku. Ak máte 4á pozemok, zostane miesto, že ani kosačku neotočíte.
 • Pri 12á pozemku už sa dá hovoriť o záhone na čerstvé bylinky, alebo zeleninu, či dokonca pár stromov, jazierko.

Rozlohu treba vyberať podľa toho, ako chcem pozemok využívať.

Najmenšia plocha pozemku, na ktorom sme navrhovali Krtkodom, bola 5,5á. Zelenej plochy ostalo 4,5á a záhradky pred domom zostalo 3á. Krtkodom môže byť bližšie k hranici pozemku ako bežné domy. Zostane Vám tak viac miesta pre záhradku..

 

Orientácia pozemku

častá otázka záujemcov o Krtkodom. Jedinou podmienkou pre slnkom zaliate bývanie je, aby na pozemok svietilo slnko aj v zime. Alebo by ste chceli žiť na pozemku v tieni? Krtkodom bude fungovať aj na tienenom pozemku vďaka akumulácii tepla v zemine. No kam nechodí slnko, chodí lekár. Vedel to už aj Sokrates, keď navrhol ideálny dom.

Každý pozemok je orientovaný na 4 svetové strany. Otázkou je, či mám pekný výhľad a pokojnú stranu na sever, alebo na iné strany. Výhody orientácie domu na pozemku na svetové strany:

Sever – mierny severný svah je hravo zvládnuteľný s oknami na juh. Do severnej izby dostaneme svetlo jedine ak svetlíkom, inak by bola izba tmavá. Výhľad môže prevážiť nad cenou svetlíka.

Juh – získate maximálne energetické zisky a víkendové poobedie v krtkodome budete mať slnečné.

Západ – budete mať slnečnú terasu a slnkom zaliaty dom podvečer, keď prídete domov z práce. Dom vyhreje podvečer, keď to najviac potrebujete.

Východ – budete sa zobúdzať so slnkom a už od rána budete mať príjemne teplo.

Orientáciu pozemku je vhodné posudzovať podľa toho, kde trávite najviac času, alebo ktorý čas cez deň je pre Vás najdôležitejší. Spýtajte sa svojho architekta.

 

Rovinatý či svahovitý pozemok

S rovinatým pozemkom získate lacnejšiu stavbu, no pravdepodobne drahší pozemok. Budete si môcť vymieňať pohľady so susedom. Susedov plot, altánok a pod. Vám môže zatieniť slnko.

So svahovitým pozemkom získate lacnejší pozemok, no drahšie zakladanie a terénne úpravy. Odmenou bude súkromie a výhľad. Budete ukrátený o výhľad na susedov betónový plot, na jeho ručne robený altánok, či bazén. Výhľad bude na mesto, alebo do prírody.

Krtkodom je vhodné postaviť aj na rovine, aj vo svahu. Odlišným podmienkam sa prispôsobí.

 

Prírodné podmienky na pozemku

predstavujú možné korytá potokov, kamenisté ložiská ale aj tienenie stromami (občas aj chránenými) či prevládajúci vietor. Zabudované podzemné vedenia s ich ochrannými pásmami. Toto všetko a oveľa viac treba vziať v úvahu pri výbere pozemku. Skúsený architekt si vie poradiť s mnohými na prvý pohľad obmedzeniami a dokonca ich premeniť na výhody.

 

Lokalita

je najdôležitejšou veličinou pri výbere pozemku. Je dôležité si povedať, čo očakávate od polohy. Vziať v úvahu by ste mali najmä:

 • trávim viac času v práci a chcem v nej byť čo najskôr. Skúšali ste prísť na pozemok v čase dopravnej špičky ráno? Tiež ste zistili, že krátka vzdialenosť nie je všetko?
 • trávim veľa času doma (mám dobrú prácu a nemusím denne cestovať do práce) a chcem byť blízko svojej obľúbenej činnosti. Blízko hôr, blízko jazera, zjazdovky či golfového rezortu?
 • väčšina z nás hľadá v dome pokoj a ticho. Neviete, akí budú susedia o rok. No viete, že v radových domoch veľa kľudu mať nebudete. Je vhodné sa poobzerať po pozemkoch s väčšou rozlohou (8á býva dostatočné aj na odhlučňovací zelený pás)
 • je vhodné sledovať, či Vám na pozemku nevadí hluk z okolia (v Krtkodome bude ticho, no na dvore bude počuť zvuky). Vzdušné elektrické vedenia (zemina na Krtkodome Vás ochráni, no v záhrade…).

Právna stránka pozemku

Kedy treba pozemok/majiteľa viac preverovať? Niekoho si prípadne najať? Vtedy ak je pozemok vlastnený súčasným majiteľom len chvíľu (a nejde o developera). Ak prebieha dedičské konanie, alebo nedávno prebehlo, mali by ste zbystriť. Právnik bude vedieť ochrániť vaše financie ak by došlo k napadnutiu dedičského konania či exekúcie uvalenej na majiteľa. Je vhodné peniaze za pozemok zložiť k rukám notára. Zaplatíte tak, až bude pozemok v poriadku.

 

Pre toto všetko je vhodné začať vyberať pozemok spolu s architektom a kupovať spolu s právnikom. Stretneme sa pri výbere Vašej novej oázy pokoja.