In: KRTKODOM

Dom nám zabezpečí komfortnejší a pohodlnejší život. Kúpa domu a následné náklady na bývanie sú pravdepodobne najväčšími výdavkami v živote človeka. Súhlasíte teda so mnou, že je dôležité si ustrážiť obe zložky, výstavbu domu aj prevádzkové náklady. Náš rýchly životný štýl bohužiaľ častokrát “prekričí” náš zdravý rozum …až sme odhodlaní zadĺžiť sa na celý život, pretože všetko chceme mať hneď. Správne rozhodovanie nám môže ušetriť nemalé peniaze a roky tvrdej práce, roky života investované do domu splácaním hypotéky a roky obáv, že prídeme o strechu nad hlavou.

 

Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako dosiahnuť, aby naše bývanie bolo v dlhodobom horizonte lacné bývanie. Čoho si teda musíme na dome všímať, aby sa dom stal pre nás cenovo dostupnejším?

untitled
Ručne maľovaný krtkodom

Cenovo dostupnejšie domy majú:

 • Jednoduché tvary
  Ako mali domy našich predkov, ktoré boli stavané najprv ako štvorcové a postupne sa k nim dostavovalo a predlžovali sa. Nekomplikované steny a strecha bez vyčnievajúcich výstupkov. Menšie okná aj miestnosti znamenajú menšie náklady na vykurovanie.
 • Minimum priečok
  Majú čo najmenej priečok. Každá stena niečo stojí a túto cenu treba zaplatiť (za materiál, za prácu, za dopravu).
 • Jednoducho spracovaný interiér
  Majú jednoducho spracovaný interiér, nikto sa v nich nehrá na milimetrové presnosti, pretože to stojí niekoľkonásobne viac práce a tým aj peňazí.
 • Lacné interiérové povrchové úpravy
  Obkladový materiál v interiéri je čo najlacnejší. Častokrát stačí OSB doska ako povrchová úprava interiérových stien, stropu a podlahy.
 • Jednoduchá skladba stien
  Steny majú jednoduchú skladbu, žiadne prekomplikované skladby stien pre večnosť, pretože po 25-30 rokoch sa mení názor na bývanie, ale hlavne sa menia stavebné technológie. Po takomto veku je určite potrebné obnoviť interiérové a exteriérové povrchy stien. Životnosť povrchových úprav má byť kratšia, aby sme mohli mať stále pekné obydlie a nemuseli všetko búrať, stačí obnoviť len povrchy. Preto je najdôležitejšia životnosť nosnej konštrukcie a tá úplne stačí na minimum, na 50 rokov.
 • Drevo bez ochrany
  Niektoré domy majú minimálnu alebo dokonca nemajú ochranu dreva pred škodcami, hnilobou či požiarom.
 • Izolácie v nižšom štandarde
  Ako izoláciu používajú materiály s kratšou životnosťou. Načo je komu dom, ktorý prežije aj vlastné deti majiteľa domu?
 • Jednoduché kúrenie
  Tieto domy majú jednoduchý vykurovací systém, najčastejšie centrálne umiestneným krbom v strede domu sa vykuruje čo najmenší priestor.
 • Prírodné a zdravé materiály
  Excelentne prevládajú prírodné a zdravé materiály. Tie sú však časovo náročnejšie na  zabudovanie, ale na druhej strane sú vhodné na svojpomocné zabudovanie do stavby, čím sa dá ušetriť… pokiaľ nezarátam do nákladov svoju prácu.
 • Rozumný luxus
  Vyhnite sa zbytočnému predražovaniu a nevyužitým priestorom. V prvom rade sa potrebujete čo najskôr nasťahovať a bývať. Všetko čo nie je potrebné, oželiete alebo si zaobstaráte neskôr, včetne rozšírenia a prístavby. Pristavať k domu a zväčšiť sa dá vždy, ale to niečo stojí. Za prístavbu a rozšírenie si pripočítajte navyše k cene domu minimálne 15%, plus 500€ navyše za projekt prístavby. Je ľahké postaviť a zariadiť veľký dom, pokiaľ na to máte. No aj menší dom môže byť pohodlný a pekne zariadený.
 • Svojpomocná výstavba
  Lacné domy si ľudia stavali sami svojpomocne. Svoju prácu do nákladov na dom nerátali. Takto sa stavalo vždy. Svojpomocná výstavba je náročná na zručnosti a vedomosti, ktoré keď chýbajú, kvalita stavby môže mať chyby a nemusí spĺňať požadované normy.
 • Potrubie v interiéri
  Potrubia ako prívod vody a potrubie odpadovej kanalizácie mávajú “vystavené na obdiv” v interiéri. Rozvody potrubných inštalácií sú čo najbližšie pri sebe. To znamená, že kúpeľňa, práčovňa a kuchyňa sú v tesnej blízkosti vedľa seba.

Ako dokáže krtkodom ušetriť náklady na bývanie?

Prečo sú firmy drahé

Myslíte si, že stavebná firma nedokáže splniť každú jednu z uvedených požiadaviek? Určite áno, dokáže.

 

Firma, ktorá poskytuje záruky, musí stavať z kvalitných materiálov. Väčšina kvalitných materiálov je priemyselne spracovaná a s certifikátmi, za ktoré sa pravidelne platí a nie málo. Norma určuje, že stavba má byť postavená z certifikovaných stavebných materiálov. Certifikácia stavebných materiálov je akési úradné schválenie pre stavby a stavebnú výrobu a úrady vyžadujú certifikáciu pri kolaudácii stavby.

Majitelia pri výstavbe domov často tlačia firmy až do nezmyselných presností, ktoré už ani ľudské oko nezachytí. A pritom každý ekonomicky navrhnutý strop musí byť už z konštrukčných dôvodov prehnutý viac, ako je zákazníkom požadovaná rovinnosť stropu. Každý chce na interiérový alebo exteriérový povrch tak pekné materiály, ako len vie zaplatiť (alebo nevie zaplatiť) a tie nie sú práve najlacnejšie.

Stavebná firma totižto musí 80% z ceny domu odovzdať štátu v podobe rôznorodých  daní, jednou z nich je DPH (daň z pridanej hodnoty).

Ľudia vo firme tiež nemôžu a nebudú pracovať zadarmo, musia z niečoho žiť.

Zbytočne sa nezadlžujte

Chcete sa vyhnúť závislosti a neslobode? Pretože pokiaľ nemáte vaše bývanie splatené, nie ste slobodný a nemôžete bývanie nazvať vlastným, nepatrí vám, patrí banke.

Nechcete sa zbytočne zadlžovať? Chcete bývať v cenovo dostupnejšom dome? Vy sami máte na starosti svoj finančný osud, nikto iný za vás nerozhodne. Budete musieť zmeniť mnohé zo svojich presvedčení ak chcete dosiahnuť svoj sen a bývať v splatenom dome. Možno práve teraz máte pohodovú finančnú situáciu, ale bolo to tak vždy? Bude to tak i za 5, 10 aj za 20 rokov?

Keď chcem lacnú stavbu, musím sa uskromniť

Z popisu lacných stavieb vychádza len jedno: keď chcem lacnú stavbu, musím sa uskromniť. Až keď sa uskromníme a zistíme, že dom tu nemusí byť v rovnakej podobe 50-100 rokov, tak budeme mať lacnejšie stavby všeobecne. Len nosná konštrukcia musí vydržať 50 rokov, nie celý dom.

Tak to teda zhrňme čo sme sa dozvedeli:

 1. uskromniť sa znamená znížiť cenu stavby
  cenu určuje budúci majiteľ domu tým, čo si vyberá, nie tým ako veľmi zatlačí na dodávateľa na jeho zníženie ceny
 2. materiály používajte
  – na obnoviteľné povrchy lacnejšie s kratšou životnosťou
  – vstavané do stavby drahšie a kvalitnejšie
 3. nemeňte nič počas výstavby
  pretože každá zmena stojí peniaze navyše 
 4. nekupujte staré domy
  už dnes vás vyjde nový dom lacnejšie ako kúpa starého a následne zrekonštruovaného domu. Dôsledkom toho je, že staré domy sa budú predávať len za cenu pozemku …a to už onedlho. 
 5. zbytočne sa nezadlžujte
  zadovážte si len to, na čo máte, čo naozaj potrebujete a dokážete využiť

Nikdy v dejinách sme sa nemali lepšie ako teraz. A nikdy sme nemali tak drahé, kvalitné, dôkladne premyslené, technicky zložité, náročné a precízne vypracované stavby ako máme teraz.

 

Krása spočíva v jednoduchosti … a ušetrených peniazoch.

Držíme Vám palce pri vašom rozhodovaní…

Mohlo by vás zaujímať: Môj dom – (ne)tradičné bývanie…