In: KRTKODOM

Domy kryté zemou

 

Prečo domy kryté zemou? Domy v zemi majú veľa výhod. Keď máte dom alebo obchod krytý zemou, nepotrebujete platiť za fasádnu, za škridlu, za drevený obklad. Nemusíte platiť ani za ich čistenie a údržbu.

untitled

Domy kryté zemou sú lepšie izolované od vody a chladu. Preto je ľahšie ich vykurovať. V lete sú prirodzene chladnejšie. Len zriedka potrebujú chladenie klimatizáciou. To znamená veľkú finančnú úsporu. Pretože domy v zemi sú obklopené zeminou, sú výrazne menej náchylné na poškodenie ohňom.

Keď vznikne požiar v budove, je ľahšie ho uhasiť. Požiar sa nemôže rozšíriť na ďalšie budovy. Pokiaľ žijete v miestach s výskytom požiarov, dom krytý zemou má na streche 30,50, 70cm zeminy. K tomu unesie ešte 500kg záťaže na m2. Toto zaťaženie je dosť veľké na to, aby sa dom výrazne nepoškodil ani pri páde stromu na strechu. No zeminu bude treba asi znovu upraviť v prípade pádu stromu.

 

Bezpečnosť!

Domy kryté zemou majú tiež veľmi vysoký stupeň bezpečnosti. Obyčajne majú domy v zemi len minimum vstupov. Keďže prípadný zlodej nemá veľký prehľad o dome, keďže ho nevidí zvonku, je nepravdepodobné, že sa bude chcieť dostať dnu.

Domy v zemi chránia Vaše súkromie. Zvonku nie je možné povedať, ako veľký je dom. Inak povedané, môžete mať luxusnú rezidenciu s veľkým počtom izieb a stále zachovať skromný výraz z exteriéru.

untitled2
Ground Zero múzeum, New York

Domy kryté zemou dovoľujú zmysluplne využiť pozemky, ktoré by bolo inak veľmi ťažko možné využiť na stavanie. Toto je možné využiť na kúpu pozemku na lukratívnom mieste alebo za nízku cenu. Kopcovitý terén je finančne náročné zastavať bežným nadzemným domom.

Pri vykopaní a zastavaní pozemku, môžete tento stále využiť na čokoľvek. Ale už vyrovnaný. Dom v zemi je možné postaviť aj v hlučnejších miestach, keďže zem utlmí hluk. Môžete stavať v blízkosti železnice či diaľnice bez starostí o hluk a vibrácie. K domu obklopenom hrubou vrstvou zeme nedosiahnu vibrácie zo železnice.

Životné prostredie.

Domy kryté zemou znižujú dopad na životné prostredie. Oblasti s domami v zemi umožňujú mať na streche zeleň. V skutočnosti domy kryté zemou ponechávajú až 90% výmery pozemku pokryté zeleňou. To znamená významný prínos čerstvého vzduchu v okolí domu.

untitled3

Čo sa deje pod zemou?

Jasné, že aj domy pod zemou majú svoje úskalia. Keď by ste mali zvýšenú hladinu vody okolo domu, tak máte v dome povodeň. Dom by mohli poškodiť korene stromov, alebo v prípade drevených konštrukcií huby a drevokazný hmyz. Toto všetko treba vziať v úvahu a dom patrične ochrániť.

Keď si chcete postaviť dom krytý zemou, musíte si dať pozor na skúseného zhotoviteľa. Keď kopete do zeme niekoľko metrov, nikdy s istotou neviete, čo sa tam nachádza. Môžu to byť trubky (zabudnuté, ale aj aktívne), rôzne diery, mini jaskyne, či veľké balvany, ktoré ani bager nedvihne. Treba tiež dávať pozor a zabrániť prípadnému zosuvu pôdy, aby ste predišli väčším nákladom či poškodeniam

untitled4
Dátové centrum v jaskyni.

Poznáme aj iné ako rodinné domy kryté zemou.

Sú to nákupné centrá, dátové servery, hotely, bezpečnostné budovy, vojenské budovy, vlakové stanice či stanice metra, parky, múzeá, konferenčné sály a nahrávacie šúdiá (najbližšie vo Viedni), záhrady, staré domy Vikingov, ale aj Yaodong v Číne.

Výhody takýchto stavieb sú podobné. Úspora energie, bezpečnosť, menej údržby v dlhodobom horizonte ako bežné nadzemné budovy.

 

Autor: Martin Pribila

Preklad článku, zdroj: http://www.underground-homes.com/underground-buildings.htm