In: KRTKODOM

 

Často sa píše, ako je Krtkodom výhodné bývanie. Čo je na Krtkodome výhodné? Keď výstavba stojí peňazí? Čím mi šetrí Krtkodom náklady na bývanie?

V prvom rade by sme sa mali pozrieť na zloženie nákladov na bývanie. Súhlasíte s tým, že nájomné odráža ceny za bývanie spolu s energiami? A čo opravy a údržba bytu či domu? Pozrime sa na to bližšie.

 

Z nájomného v hodnote €550 mesačne tvoria:

  •  €100 – energie cca
  •  €450 –  platba majiteľovi za byt + fond opráv či opravy

 

Pri kúpe domu alebo bytu sú náklady obdobné, €550  (energetická trieda B):

  • €75 – energie cca
  • €125 – fond opráv či opravy cca
  • €350 –  splátka hypotéky

 

Náklady na Krtkodom €500 mesačne (energetická trieda B): 

  • €50 – energie sú nízke, lebo Krtkodom potrebuje minimum energie na kúrenie aj na svietenie pre rovnakú energetickú triedu ako bežné domy
  • €50 – údržba a opravy. Opravy sú dokonca nižšie ako v byte. V byte platíte aj za prípadnú opravu strechy, výťahu atď. Krtkodom má len fasádu a vnútorné steny na údržbu
  • €400 – splátka hypotéky.graf-krtkodom

Ako Krtkodom ušetrí náklady na bývanie.

Ako je vidno, aj na prvý pohľad drahší dom Vám môže ušetriť mesačne veľa peňazí. Je €50 mesačne málo, alebo veľa? Je to 10% z mesačných nákladov na bývanie ako celku. Je to €600 ročne. Viete si predstaviť, čo spravíte ročne s toľkými ušetrenými peniazmi? Ak spočítame ušetrené náklady pri bežnej dobe splácania hypotéky 25 rokov * €600 = €15 000. Krtkodom Vám môže takto ušetriť na jedno slušné auto, alebo all-inklusiv dovolenku pre jednu osobu každý rok. S narastajúcimi rokmi úspora ešte výraznejšie narastá.

Vravíte si, že na Krtkodom nemáte? Krtkodom sa dá postaviť minimálne v štandarde B (zemina okolo domu horšie parametre nedopustí). Tento štandard viete mať už od €1050/m2 na kľúč (spotreba energií €50-€70/mesiac spolu so svietením a varením). Energetická trieda A má cenovku od €1350/m2 úžitkovej plochy. No najviac aj tak záleží na výbere materiálu investorom, teda Vami. Pozrite si kalkulačku nákladov na stavbu a vyberajte si materiály, plochy atď.